Scholaludus

Zo stránky Fablab Slovensko

SCHOLA LUDUS

Koncept SCHOLA LUDUS predstavil v 17. storočí Jan Amos Komenský ako učenie formou aktívneho hrania divadla.[1]

SCHOLA LUDUS, v preklade škola hrou, sa všeobecne chápe ako učenie (sa) s pochopením a s radosťou a používa sa pre programy v rôznych oblastiach vzdelávania a na rôznej úrovni vzdelávania, pre učenie detí aj dospelých, pre formálne aj neformálne vzdelávanie laikov, aj vysoko špecializované a formálne kurzy pre dospelých a zvlášť pedagógov. SCHOLA LUDUS je dnes aj značkou pre pro-vedecké učenie a učenie sa formou Tvorby podľa Kataríny Teplanovej. Učenie vychádza z autorkinej skúsenosti a širokej praxe neformálneho vzdelávania Projektovej skupiny SCHOLA LUDUS.

Zrod projektu SCHOLA LUDUS

Na začiatku bola iniciatíva RNDr. Kataríny Teplanovej, PhD. z Ústavu fyziky a biofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá prišla s myšlienkou vybudovať na Slovensku inštitúciu, ktorá by podporovala zmeny v oblasti prírodovedného vzdelávania. Nová ustanovizeň mala dosiahnuť, aby žiaci základných a stredných škôl vnímali svet komplexne. Mottom iniciatívy bolo staré latinské úslovie Múdrosťou k prírode a ľudskosti (SAPIENTIA AD NATURAM ET HUMANITEM). Cieľ sa mal dosiahnuť neformálnymi vzdelávacími postupmi inšpirovanými Komenského myšlienkou Škola hrou, ktoré by sa realizovali v inštitúcii nového typu s názvom Slovenské centrum vedy pre všetkých. Prvé nápady boli skromné (a zo spätného pohľadu naivné). Na školách leží množstvo nevyužívaných učebných pomôcok, ktoré by sa dali skvele využiť v rámci otvorených laboratóríi - centier, ktoré by boli prístupné všetkým záujemcom, pre školy, rodičov aj širokú verejnosť. Nad týmito centrami by prevzali patronát vysoké školy a vedecké ustanovizne, ktoré by v priestoroch centier mohli prezentovať svoj výskum a odborníci a študenti by tiež garantovali vedeckú interpretáciu.

Projekt SCHOLA LUDUS - Slovenské centrum vedy pre všetkých

SCHOLA LUDUS sa stal tiež názvom netypickej "operačnej" nadácie (1991-2003), ktorá bola nositeľkou Projektu Slovenské centrum vedy pre všetkých[2] [3] a významne ovplyvnila rozvoj neformálnych vedecko-popularizačných centier a múzeí v Strednej a Východnej Európe. Nadácia SCHOLA LUDUS patrila v rokoch 1994-1997 k pilotom projektu Projekt 2000+ UNESCO[4] [5] pre rozvoj vedecko-technologickej gramotnosti pre všetkých a od roku 1995 bola asociovaným členom ECSITE (The European Network of Science Centres and Museums). Počas svojho trvania .... usporiadala.... a ....

Nadácia SCHOLA LUDUS bola zrušená zo zákona o nadáciách (34/2002 Z. z.).[6] Nástupníckou organizáciou nadácie sa stalo Občianske združenie SCHOLA LUDUS.

Vzdelávacie aktivity nadácie a občianskeho združenia sa stali tiež základňou pre rozvoj neformálneho vzdelávania na Univerzite Komenského. Z iniciatívy projektovej skupiny vzniklo na Fakulte ...v r. 1995 .... v ponuke boli nové voliteľné predmety na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK....


Projektová skupina SCHOLA LUDUS pôsobila na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave v rokoch 1991-2011[7] a bola bez odbornej diskusie neočakávane zrušená. O zrušení rozhodol akademický senát fakulty dňa 12. mája 2011.